Lišanská šlapka – 16.ročník

„To jsem teda nečekal a to jsem optimista!“ těmito slovy komentoval Jaroslav Kočí, člen organizačního výboru počet účastníků 16.ročníku cykloturistického výletu Lišanská šlapka. Nažhavených sportovců přišlo nebo přijelo 317 (164 cyklistů a 153 turistů). Byli jsme velmi spokojeni.

Nahrálo nám i počasí bylo teplo, sluníčko svítilo, prostě den jako vymalovaný. Cyklistická a delší turistická trasa vedla na Louštín a zpět (30 a 15 km). Krátká turistická trasa se vinula kolem Lišan (5 km). Tyto okruhy jsme vymysleli jako náhradu za oblíbený závod na kolech po silnicích okresu Rakovník, který jsme organizovali v letech 1995-2008 (14 ročníků). Jak již všichni ví, v roce 2009 jsme výlet vynechali, neboť probíhala rekonstrukce silnice vedoucí naší obcí. V květnu 2010 nám Policie ČR doporučila tuto akci zrušit pro vysoký počet závodníků. Aby LIŠANSKÁ ŠLAPKA nezhynula úplně, vymyslili jsme novou trasu a zapojili do výletu i turisty (pěšáky). Na podzim 2010 již proběhl testovací ročník, který jsme označili číslem „15“, abychom zachovali tradici v našem sportovním konání. Nezávodilo se a zúčastnilo se 147 mužů, žen a dětí. To nás utvrdilo v tom, že jsme rozhodli správně a připravili jsme i další, 16.ročník, který se konal 25.9.2011. Louštín (537 m n.m), nejvyšší vrchol pohoří Džbán, se stal cílem cyklistů a zdatnějších turistů. Nadmořská výška Lišan je kolem 340 m, což je převýšení skoro 200 m, a to už se nechá šlapat ! Pěšky i na kole ! Aby nikdo nešvindloval, zřídili jsme na vrcholu kontrolní stanoviště, kde každý dostal razítko do průkazky. Kontrolní stanoviště bylo i na krátké trase. Razítka v průkazce byla celkem tři (start, kontrola, cíl) a bylo jimi podmíněno zapojení do závěrečného slosování.

Odpoledne po skvělých sportovních výkonech jsme se sešli na sále sokolovny, abychom zhodnotili to, co se povedlo, předali si zkušenosti a vylosovali ceny od našich sponzorů. Potlesk sklidily mažoretky i aerobičky z Rakovníka. Moderování se tentokrát ujali Irena a Jaroslav Mikolášovi.

Cykloturistický výlet Lišanská šlapka byl SUPER! Všichni účastníci byli spokojeni a loučili se se slovy, že příští rok zde opět budou. Naši prioritou byli po 14 let cyklisté, nyní přibyli i turisté. Velmi nás to těší!

 

„ Lišanská šlapka není závod, neměříme čas, je to o radosti z pohybu v krásné přírodě. Hlavně, že nám šlapka šlape!“ J. Mikoláš, ředitel LŠ o.s.
ŠLAP!