Zemědělství žije 2013

Sobota 19. října ráno – Lišany se probouzí do husté mlhy. Normální běžný podzimní jev. Ale kolem

10. hodiny je již jasné, že den bude jako na zakázku. Krásný sluníčkový. Tak jsme si to představovali. Občanské sdružení Lišanská šlapka spolu s Obecním úřadem připravilo na tento den mimořádnou akci s názvem „Zemědělství žije“, a proto byla otázka počasí v tuto dobu velmi aktuální a sledovaná. Naše sdružení se obohatilo o nové mladé členy, a bylo tedy možné naplánovat více akcí během roku. Noví členové, nové nápady a hlavně plno energie. To je potřeba využít.

Ing. Mikoláš, jeden z hlavních pořadatelů, oslovil Zemědělský svaz ČR, který pořádá pro děti poznávací soutěže po celé republice, ten nám vyhověl a přislíbil účast.

A pro nás se naskytla výzva, čím tedy obohatit již připravený program? Jako dobrý nápad se zdál skákací hrad, pro menší děti ideální zábava a to se nám také potvrdilo, děti byly nadšené. Děti školou povinné se zapojily do soutěže, která byla připravena zábavnou formou. Jejím cílem bylo, aby si děti vyzkoušely, co ví o zemědělství, např. k jaké rostlině patří vystavená semena, dále poznávání domácích hospodářských zvířat a různých zemědělských praktik. Některé záludné otázky byly řešeny kolektivně, občas se i rodiče zapotili. Výsledek byl potěšující, není to tak špatné, děti znalosti mají a máme z toho velkou radost.

Při příležitosti této soutěže jsme slavnostně otevřeli, přestřižením stuhy, dětské hřiště, které bylo financováno ze sponzorského daru firmy LUPOFYT , s.r.o.

Příjemným doplňkem pro všechny byla grilovaná kýta a dobré pivo z Rakovnického pivovaru. Šlo o nový druh, Rakovnický ležák za studena chmelený, který se letos vyrobil jen v omezeném množství. Takže velmi příjemná atmosféra. Pohodu nám ještě více zpříjemnil pan Martin Sokol, který po celou dobu našeho setkání hrál všem známé melodie.

V areálu videoklubu si bylo možné prohlédnout kroniku bývalého lišanského zemědělského družstva. Byl o ní velký zájem a myslíme si, že by bylo dobré ji ještě obohatit o některé informace. Pokud má někdo nějaké zajímavosti z doby fungování JZD doma, třeba fotografie, můžeme je přidat do kroniky. Příště už by dělaly radost více lidem.

Naše sdružení vám všem děkuje za účast na našich akcích, bez vás by to samozřejmě nešlo a ani by nás to nebavilo, protože tyto akce jsou o setkání, popovídání si a o dobré náladě. Takže se všichni moc těšíme na setkání s vámi všemi na Tříkrálovém pochodu.

S naším pozdravem Šlap se loučí Sdružení LŠ.
Ing. Renáta Vítková